Wykres Słupkowy - Jak z Niego Korzystać? Business Intelligence

Wykres słupkowy - Zastosowanie i Interpretacja

Wykres słupkowy, znany również jako wykres kolumnowy albo bar chart, służy do przestawienia rozkładu pewnej cechy wg danego kryterium, co pozwala lepiej zrozumieć taką cechę czy zjawisko, które analizujemy. Wykres taki składa się z prostokątów (słupków) umieszczonych w układzie współrzędnych, przy czym długość słupka jest proporcjonalna do przedstawianej przez niego wartości.

Za pomocą wykresu słupkowego można przedstawić na przykład wielkość sprzedaży firmy wg oddziału, koszty wg rodzaju albo pracowników wg stażu pracy.

Jak stworzyć wykres słupkowy w Power BI?

Aby stworzyć wykres kolumnowy w Power Bi Desktop, należy kliknąć na pustym polu prawym przyciskiem myszy, wybrać "Dodaj wizualizację"

Wykres Słupkowy w Power BI

a następnie wybrać „Wykres kolumnowy grupowany”, tak jak na ilustracjach poniżej.

Wykres Słupkowy - Krok 2

A tak wygląda przykładowy gotowy wykres słupkowy.

Wykres Słupkowy

Do dyspozycji jest szereg opcji umożliwiających dopasowanie wykresu do naszych potrzeb. Możemy sterować kolejnością i kierunkiem wartości na obu osiach, dodać bądź usunąć tytuły osi oraz wartości poszczególnych słupków, a także wprowadzić formatowanie warunkowe, gdzie niektóre słupki będą w innym kolorze (np. słupki a wartościach dodatnich na zielono, a te o wartościach ujemnych na czerwono).

Power BI oferuje dwa podstawowe warianty wykresu słupkowego.

Grupowany wykres słupkowy

Grupowany wykres słupkowy umożliwia pokazanie więcej niż jednej wartości na osi y dla pojedynczej wartości z osi x. Na przykład dla danego miesiąca możemy pokazać wartości sprzedaży i zysku, albo wartości sprzedaży dla roku obecnego i ubiegłego. Dodatkowo, możemy ustawić overlapping kolumn, czyli nachodzenie na siebie słupków, tak jak na zdjęciu poniżej.

Grupowany wykres słupkowy

Skumulowany wykres słupkowy

Skumulowany wykres słupkowy pozwala na przedstawienie pewnej wartości w rozbiciu na kategorie. Możemy na przykład przedstawić sprzedaż w danym miesiącu, w rozbiciu na kategorie produktowe, tak jak na zdjęciu poniżej.

Skumulowany wykres słupkowy

Pojedynczy słupek w dalszym ciągu pokazuje globalną sprzedaż w danym miesiącu, ale dzieli się na mniejsze części, z których każda ilustruje sprzedaż produktów z danej kategorii.

Kiedy stosować wykresy słupkowe?

Wykresy słupkowe (kolumnowe) są chyba najczęściej stosowaną wizualizacją, ze względu na łatwość w odbiorze - przeciętny użytkownik bez problemu rozumie przekaz wykresu. Przeciwwskazaniem do zastosowania tego wykresu jest sytuacja, gdy na osi kategorii mamy bardzo dużo pozycji - wówczas wykres staje się po prostu nieczytelny. Można temu jednak zaradzić stosując sortowanie i filtr do wizualizacji. Inna sytuacja, gdy wykres się nie sprawdzi ma miejsce, gdy występują bardzo duże różnice pomiędzy słupkami, jeśli dla jednego miesiąca sprzedaż będzie 10x większa niż dla pozostałych, wykres będzie nieczytelny, ponieważ słupki odpowiadające pozostałym miesiącom będą bardzo małe i nie da się zauważyć różnicy pomiędzy nimi.

Zapoznaj się z innymi rodzajami wykresów.

Skontaktuj się z nami

Kontakt