Wdrożenia Power BI

Interaktywne raporty i dashboardy Power BI
Możliwość podłączenia wielu rodzajów źródeł danych
Automatyczne odświeżanie raportów

Wdrożenie Power BI w skrócie. Raportowanie na wyższym poziomie.

  • Wdrożenie Power BI, dzięki automatyzacji raportowania, pozwala na skok wydajności pracy - czas, który wcześniej firma przeznaczała na ręczne przygotowanie analiz i poszukiwanie informacji, może być poświęcony na inne zadania.
  • Power BI jest rozwiązaniem klasy Business Intelligence firmy Microsoft, giganta w świecie technologii.
  • Wiele źródeł danych, takich jak pliki MS Excel, systemy ERP/CRM (SAP, Infor, MS Dynamics, Salesforce), bazy danych (MySQL, Oracle, MS SQL)? Dla Power BI to nie problem. Wbudowane funkcjonalności ETL umożliwiają łączenie różnych źródeł danych za pomocą języków DAX, M i Python.
  • Którą licencję wybrać? Jeśli masz wątpliwości, przeczytaj o licencjach Power BI
  • KPI (Key Performance Indicator) to wielkości, które można śledzić dzięki Power BI. Mogą to być wielkości takie jak po prostu wielkość sprzedaży czy zysk, ale równie dobrze miary bardziej skomplikowane, jak np średni czas dostawy od danego kontrahenta, czy średnia wielkość zamówienia danego klienta. Te wielkości są w zasięgu jednego kliknięcia myszką w raporcie.
  • Elastyczność Systemu Business Intelligence: jest kilka możliwcyh scenariuszy wdrożenia BI w firmie. Można stworzyć architekturę w pełni automatyczną, gdzie dane będą pobierane i odświeżane bezpośrednio z istniejących systemów czy nawet hurtowni danych, takich jak Azure, AWS Redshift czy Snowflake. Można również pobierać dane z plików Excel, przygotowanych przez pracowników.
  • Chcesz zacząć wdrożenie Power BI na mniejszą skalę? Jesteśmy elastyczni i realizujemy projekty każdej wielkości.
Schemat wdrożenia

Wdrożenia Power BI - co jeszcze powinieneś wiedzieć?

Wdrożenie w firmie wystemu business intelligence poprawia jakość analizy danych, a zaprezentowanie ich w przystępny sposób za pomocą wizualizacji ułatwia podejmowanie właściwych decyzji biznesowych. Właśnie do tego służy Power BI - system Business Intelligence firmy Microsoft. Dzięki temu narzędziu można tworzyć interaktywne raporty, które w przystępny i zrozumiały sposób prezentują KPIs (Key Performance Indicators) - czyli miary i wielkości, które chcemy śledzić - np. wartość sprzedaży, kosztów, ale także miary bardziej skomplikowane, jak np. średni czas dostawy, średnia wielkość zamówienia, udział poszczególnych towarów w obrotach firmy, itd.

W tradycyjnym modelu firmy (bez wprowadzonych rozwiązań klasy Business intelligence) korzystanie z danych wygląda na ogół w taki oto sposób: wszelkiego typu dane gromadzone są w systemach ERP/CRM/księgowych, przy czym może być to jeden system na całą firmę, albo oddzielne systemy dla poszczególnych działów. Dane te dotyczą sprzedaży, zakupów, danych personalnych, produkcyjnych czy logistycznych. Czasami systemy takie mają wbudowane funkcje analityczne, zwykle dość ograniczone, i na ogół analiza danych wygląda tak, że z programów tych eksportuje się interesujące nas dane do plików Excel. Jeśli system ERP jest dość skomplikowany w obsłudze, np. wymaga znajomości architektury baz danych, trzeba zwrócić się o pomoc do działu IT. Następnie otrzymane dane przetwarza się w Excelu i prezentuje przy pomocy wykresów czy tabelek przestawnych.

W takim modelu można już na pierwszy rzut oka dostrzec pewne słabości. Po pierwsze, użytkownik bez odpowiedniej wiedzy informatycznej zmuszony jest do szukania pomocy we wspomnianym dziale IT, co może być dla niego kłopotliwe i powoduje opóźnienia w analizie danych. Po drugie, jeśli istnieje potrzeba połączenia danych z kilku systemów, i trzeba to robić metodą łączenia wielu plików Excel, istnieje duże prawdopodobieństwo popełnienia błędów już na tym etapie. I wreszcie, nawet jeśli uda się bezproblemowo zdobyć potrzebne dane, a następnie je połączyć, to prezentują one tylko pewien statyczny obraz. Innymi słowy, jeśli pobierzemy dane za ostatni miesiąc, to możemy tylko ten okres analizować, nie ma możliwości porównania np. z ostatnim tygodniem. Przynajmniej do momentu, gdy zdobędziemy dane także za ten okres (znowu dział IT, a potem ręczne manipulacje na plikach Excel).

Rozwiązaniem powyższych problemów jest wdrożenie w firmie systemu Business Intelligence - np. Power BI. Power BI nie wymaga inwestycji w infrastrukturę i nie ingeruje w istniejące już w firmie systemy. Może pobrać dane bezpośrednio z istniejącej hurtowni danych, czy systemów ERP, jak również z plików Excel czy csv. Model licencyjny pozwala na zakup pojedynczych licencji, które kosztują w momencie pisania tego artykułu od $9,99 miesięcznie za użytkownika, z zobowiązaniem rocznym. Jest więc to model bardzo atrakcyjny cenowo.

Wszystkie opisane wyżej czynności od pozyskania danych do przedstawienia analiz można dzięki Power BI zautomatyzować. Możemy stworzyć interaktywny raport, który samodzielnie, z zadaną częstotliwością, pobierze najnowsze dane, z dowolnych źródeł (bazy danych, ERP, pliki Excel) i odświeży wizualną prezentację tych danych. W standardowej konfiguracji odświeżanie raportów może następować do 48 razy dziennie, a zatem są to dane zbliżone do real-time.

Power BI to lepsza analiza danych dzięki wizualizacji

Dzięki wdrożeniu Power BI dowiesz się:

  • - które informacje zbierać - każdy produkt i usługę można opisać liczbami - przychód, zysk, rentowność, marża, koszt, ROI, itp. Która z tych wartości jest kluczowa dla funkcjonowania Twojej firmy? Które warto mierzyć w pierwszej kolejności, a które są mniej istotne?
  • - jak analizować dane - wielkość typu zysk czy przychód w odniesieniu do pojedynczego produktu nie ma jeszcze dużej wartości analitycznej. Ale już zaprezentowanie tych wielkości w ujęciu czasowym, w zależności od oddziału/sprzedawcy/wydatków reklamowych itp., w porównaniu z innymi produktami, w przyjaznej graficznej formie, może dostarczyć przydatnych informacji do podejmowania decyzji biznesowych
  • - jak wyciągać wnioski z danych - na których produktach zarabiasz, a na których tracisz? A co za tym idzie, w jakich obszarach należy podjąć działania. Szczególnie w dużych firmach są obszary niedostrzegane przez menedżerów, gdzie firma ponosi straty, a o których dowiadują się po wdrożeniu systemu business intelligence.

Poniżej schemat ilustrujący architekturę systemu Power BI

Przykład Power BI

Jak zacząć?

Zapraszamy do kontaktu z nami - najlepiej wypełnić formularz i wybrać odpowiadający termin bezpłatnej konsultacji. W trakcie rozmowy ustalimy zakres projektu i jego wykonalność, pomożemy w identyfikacji danych, które trzeba pobrać, a także horyzont czasowy wdrożenia. Jeśli projekt jest rozległy albo rozmiar danych ponadprzeciętny, możemy także zaproponować wdrożenie platformy Microsoft Fabric, w oparciu o którą możemy zaprojektować w pełni funkcjonalną hurtownię danych. Oferujemy także możliwość bezpłatnego wdrożenia testowego, które można testować rzez 30 dni bez zobowiązań.

Etapy wdrożenia

Wdrożenie Power BI można podzielić na kilka kroków:

  • 1. Pobranie danych ze źródeł takich jak bazy danych, pliki Excel, systemy ERP, itd.
  • 2. Modelowanie danych: w tym etapie łączymy i przekształcamy dane
  • 3. Tworzenie raportów
  • 4. Dystrybucja raportów do użytkowników końcowych
  • 5. Szkolenie użytkowników systemu Power BI
Schemat wdrożenia

Ile trwa wdrożenie systemu Business Intelligence w oparciu o Power BI?

Dla każdego projektu czas wdrożenia ustalamy indywidualnie - może się on bardzo róznić w zależności od przypadku, ale można powiedzieć, że na ogół trwa od kilku tygodniu do kilku miesięcy. Przeczytaj więcej o scenariuszach wdrożenia Power BI

Gdzie znajdzie zastosowanie Power BI?

Praktycznie wszędzie, oto przykłady:

  • 1. Marketing
  • 2. Sprzedaż
  • 3. Finanse
  • 4. Logistyka

System Business Intelligence w oparciu o Power BI - korzyści

Wdrożenie Power BI, a więc inwestycja w system Business Intelligence to skokowy wzrost wydajności w firmie, szczególnie należy zwrócić uwagę na następujące korzyści.

  • Wyższa jakość informacji. Człowiek niestety popełnia błędy, częściej lub rzadziej, natomiast maszyna się nie myli. W tradycyjnym procesie raportowania (bez BI) osoba zajmująca się raportami musi „wydobyć” z odpowiednich działów firmy potrzebne informacje, zwykle w formie plików Excel, a następnie pliki te ręcznie zagregować i sformatować. Prędzej czy później pojawią się błędy, a co za tym idzie błędne informacje mogą doprowadzić do niewłaściwych decyzji biznesowych. Dzięki automatyzacji w Power BI ten problem jest wyeliminowany, raport odświeża się automatycznie i nie ma możliwości błędu.
  • Więcej czasu dla menedżerów. Zastosowanie Power BI w firmie to oszczędność czasu dla menedżerów. Nie trzeba już przeglądać wielostronicowych raportów, wszelkie potrzebne informacje są dostępne w aplikacji. Raporty można przeglądać z dowolnego miejsca na świecie na praktycznie dowolnym urządzeniu.
  • Więcej czasu dla pracowników Jak już wspomnieliśmy powyżej, automatyzacja tworzenia raportów uwalnia pracownika, który zajmował się tym dotychczas, do innych zadań.
  • Lepsze decyzje. To jest istota wdrożenia Power BI w firmie – informacje biznesowe, bezbłędne i dostarczone decydentom szybciej, pozwalają na podejmowanie lepszych decyzji.
Audyt - pytania

Często zadawane pytania

Ile trwa wdrożenie Power BI?

✅ Wszystko zależy od wielkości firmy, a także od podejścia, tzn. czy firma chce od razu wdrożyć Power BI w całej organizacji, czy tylko w pewnym dziale albo obszarze działalności. Można powiedzieć że czas wdrożenia liczy się w tygodniach lub miesiącach.

Ile kosztuje wdrożenie?

✅ Proponujemy rozliczenie od godziny pracy dewelopera - w tej chwili nasza stawka to 130zł netto za godzinę pracy jednego dewelopera.

Chciałbym mieć Power BI w firmie, ale mam wątpliwości, czy się sprawdzi. Czy jest jakaś opcja wdrożenia ograniczająca koszty i ryzyko?

✅ Można u nas wykupić nawet pojedynczy raport, to dobry sposób, aby sprawdzić, czy rozwiązania Business Intelligence sprawdzą się w danej firmie.

Dane firmowe są poufne - gdzie po wdrożeniu będą przechowywane, i czy to jest bezpieczne?

✅ Power BI jest usługą chmurową firmy Microsoft. Dane będą przechowywane w centrach serwerowych Microsoftu - Azure i bezpieczne w takim samym zakresie jak inne produkty firm Microsoft. Firma ta jest światowym liderem w branży IT, można zatem powiedzieć, że dane w Power BI będą bezpieczne wg najwyższych światowych standardów.

Skontaktuj się z nami

Wybierz dogodny termin bezpłatnej telefonicznej konsultacji

Kliknij tutaj

(kalendarz otwiera się w noym oknie)

lub napisz

biuro@argondata.pl

albo zadzwoń

Tel. 577 276 618