Licencje i Subskrypcje Power BI - Którą wybrać?

Licencje Power BI

Rodzaj licencji Power BI determinuje zakres, w jakim można korzystać z oprogramowania i usług Power BI. Należy przez to rozumieć sposób pracy, możliwości dzielenia się raportami z innymi osobami, a także miejsce przechowywania danych.

Rodzaje licencji Power BI

Power BI Desktop / Free - Licencja Bezpłatna

Licencja Power BI Free umożliwia korzystanie z bezpłatnego programu Power BI Desktop, który użytkownik instaluje na swoim komputerze. Program ten pozwala na podłączenie danych z różnych typów źródeł, np. plików Excel, baz danych, źródeł internetowych, a następnie tworzenie na ich podstawie raportów zapisywanych w pliku .pbix na komputerze użytkownika. Jeśli chodzi o możliwości udostępniania raportów innym użytkownikom, to taki plik z raportem można przekazać na pendrive albo wysłać mailem, i ktoś inny może go sobie otworzyć w swoim programie Power BI Desktop. Dane wykorzystane do tworzenia raportu są przechowywane w tym samym pliku, co sam raport.

Licencja Power Bi Pro

Power Bi Pro to najtańsza licencja płatna, w roku 2023 jej koszt to $9,99 miesięcznie, z zobowiązaniem rocznym. Oprócz wszystkich możliwości, jakie daje licencja bezpłatna, licencja Power BI Pro umożliwia korzystanie z usługi Power BI Online. Dodatkowe funkcjonalności, jakie dostajemy, to:

- możliwość udostępniania stworzonych raportów online, innym użytkownikom (pod warunkiem, że taki użytkownik również posiada licencję Power BI Pro); w większych organizacjach, możemy dzięki temu mieć kontrolę, kto w naszej organizacji ma dostęp do jakich raportów (czego nie da się skontrolować, jeśli raporty są rozsyłane mailowo);

- przechowywanie danych w chmurze; licencja Pro to całkowity limit 10GB danych na użytkownika, i limit 1GB danych na pojedynczy zestaw danych;

Licencja Power BI Pro jest ciekawą opcją dla niewielkich organizacji.

Licencja Power BI Premium per User

Power BI Premium per User (PPU) to rozwinięcie licencji Pro. W PPU dostajemy 100TB (!) miejsca na nasze dane, i limit 10GB na pojedynczy zestaw danych. W roku 2023 koszt licencji Power BI Premium per User to $19,99 miesięcznie, z zobowiązaniem rocznym. Jest to licencja, którą polecamy jako najlepszy wybór. Inni użytkownicy, którzy chcą odczytać raport wykonany przez użytkownika PPU, również muszą posiadać licencję PPU. Istnieje szereg dalszych dodatkowych funkcjonalności dostępnych w PPU, np. paginated reports albo większe możliwości odświeżania raportów.

Power BI Premium Capacity / Microsoft Fabric

Power BI Premium Capacity to licencja bardzo podobna, jeśli chodzi o możliwości, do PPU, ale rozliczana jest w inny sposób. Za Capacity płacimy stałą opłatę miesięczną niezależnie od ilości użytkowników. Pod koniec roku 2023 licencja oferowana jest w ramach platformy Microsoft Fabric, i jest dosyć kosztowna (ok. $5000 miesięcznie), a zatem polecana dla dużych organizacji, gdzie jest przynajmniej kilkuset użytkowników.

Podsumowanie

Licencja Power BI Desktop/Free jest dobra dla użytkowników uczących się Power BI, i tworzących raporty na własne potrzeby. W organizacjach z wieloma użytkownikami Power BI odpowiednie będą licencje Power BI Pro lub Premium per User, które umożliwiają kontrolę nad dostępem do raportów, a także bezpieczne przechowywanie wrażliwych danych firmowych w chmurze.

Licencja Pro czy Premium per User? Odpowiedź na to pytanie zależy głównie od ilości danych – jeśli liczą się w gigabajtach, prawdopodobnie lepsza będzie licencja PPU.

Licencja Power BI Premium Capacity jest przeznaczona dla wielkich organizacji, z setkami użytkowników Power BI.

W ArgonData świadczymy kompleksowe usługi w zakresie Power BI, zapraszamy do kontaktu.

Inne wpisy

Rachunek zyskow i strat w Power BI

Co to jest Power BI?

Co to jest Microsoft Fabric?

Scenariusze wdrożenia Power BI

Skontaktuj się z nami

Kontakt