Co to jest Microsoft Fabric? - Power BI

Microsoft Fabric to usługa chmurowa typu SaaS (oprogramowanie jako usługa), która niejako integruje kilka narzędzi do analizy i zarządzania danymi w jednym miejscu. Wśród tych narzędzi znajdują się Data Factory, Synapse Data Warehouse, Synapse Data Engineering, Synapse Data Science, Synapse Real-Time Analytics, Power BI oraz Data Activator. Usługa Microsoft Fabric bazuje na jednym, ujednoliconym, wspólnym dla całej organizacji logicznym jeziorze danych, zwanym OneLake. Jak twierdzi sam Microsoft, Fabric to usługa typu wszystko-w-jednym - w jednym miejscu dostajemy wszystko co do tej pory w Power BI, i dodatkowo szereg dodatkowych funkcjonalności takich jak data science, analiza w czasie rzeczywistym czy hurtownię danych.

Jakie możliwości daje Microsoft Fabric? Hurtownia Danych? Bezpieczeństwo?

Korzyści wynikające z integracji różnych możliwości w zakresie analityki w obrębie Fabrica to między innymi:

  • Ograniczenie ryzyka błędów i zwiększenie stabilności systemu: nie trzeba już łączyć ze sobą różnych systemów, np. zewnętrznej hurtowni danych z Power BI i jakimś dodatkowym rozwiązaniem z zakresu Data Science;
  • Łatwy dostęp do szerokiej gamy funkcjonalności dla analityków i deweloperów - np. z różnych działów firmy - wszystkie funkcje w jednym miejscu;
  • Porządek, dzięki scentralizowanemu zarządzaniu danymi i dostępami;
  • Bezpieczeństwo, dzięki łatwiejszemu zarządzaniu uprawnieniami użytkowników;
  • Możliwość stworzenia pełnowartościowej hurtowni danych bezpośrednio powiązanej z Power BI

Co to jest OneLake?

Przed wejściem na rynek Fabrica, w organizacji mogło być wiele jezior danych, np. oddzielnych dla poszczególnych działów firmy. Wprowadzenie OneLake ma na celu poprawienie współpracy - każda dzierżawa ma teraz dokładnie jedną usługę OneLake. Można o niej myśleć jak o OneDrive dla danych firmowych. Zaletą takiego rozwiązania jest eliminacja duplikowania danych i powielania wykonanych już zadań.

Usługa OneLake jest oparta na Azure Data Lake Storage Gen2 (ADLS2) i może przechowywać dowolny typ pliku. Dane ładowane do Fabrica są przechowywane w OneLake w formacie Delta Parquet.

Microsoft Fabric a Power BI

To na czym, w takim razie, polega różnica między Power BI a Microsoft Fabric?

Można powiedzieć, że różnica tkwi w skali i możliwościach. Tak jak ktoś zauważył w zabawnym, ale trafnym wpisie na ilustracji poniżej, Fabric oferuje po prostu znacznie większe możliwości analizy danych. Przykładowo, w Power BI nie ma prostego rozwiązania pozwalającego na analizę strumieni danych w czasie rzeczywistym. Fabric natomiast zapewnia takie możliwości w usłudze Synapse Real-Time Analytics. Fabric to połączenie dotychczasowych możliwości Power BI z usługami, które dotychczas funkcjonowały w ramach Azure. Teraz dostajemy to wszystko w jednym miejscu, co znacząco ułatwia zarządzanie ekosystemem danych i raportów. Drugą kwestią jest bardziej przyjazny model licencyjny, niż w Azure, o czym poniżej.

Z jakich elementów składa się Microsoft Fabric?

  • Power BI: czyli wszystkie te funkcje, które do tej pory dostępne były pod szyldem „Power BI”
  • Data Factory: narzędzie umożliwiające łączenie, przenoszenie i transformację danych na dużą skalę
  • Synapse Data Science: środowisko, w którym można tworzyć i wdrażać modele uczenia maszynowego
  • Synapse Data Engineering: usługa umożliwiająca budowę i zarządzanie dużymi zbiorami danych
  • Synapse Real-Time Analytics: usługa umożliwiająca analizę danych w czasie rzeczywistym dzięki przetwarzaniu strumieni danych
  • Synapse Data Warehouse: narzędzie do budowy pełnowartościowej hurtowni danych
  • Data Activator: narzędzie pozwalające na automatyzację działań w reakcji na dane

Dla kogo Fabric?

Niewątpliwie Fabric sprawdzi się w przypadku organizacji, gdzie jest potrzeba stworzenia hurtowni danych. Wprawdzie sama usługa Power BI, dzięki przepływom danych, jest w pewnym sensie taką quasi-hurtownią danych, ale w Fabricu dostajemy nieporównywalnie większe możliwości w tym zakresie.

Ile kosztuje Microsoft Fabric?

W momencie pisania tego artykułu (listopad 2023), usługa Microsoft Fabric jest oparta o model pay-as-you-go, tzn kupujemy pewną moc obliczeniową, i płacimy za każdą minutę, gdy z niej korzystamy. Co ciekawe, Fabrica możemy włączać i wyłączać, w zależności od potrzeby (czyli jeśli np. nie korzystamy w nocy, to można wyłączyć). Niestety na chwilę obecną nie ma wbudowanej opcji automatyzacji tego procesu.

Opłaty ilustruje poniższa tabelka (ceny różnią się w zależności od regionu Azure, na zdjęciu aktualny cennik dla regionu Europa Północna), łatwo policzyć, że za miesiąc ciągłego korzystania z najsłabszej opcji zapłacimy niecałe 300 dolarów. Uproszczony cennik to ogromna zaleta Fabrica. W Azure obowiązuje dosyć skomplikowany cennik usług, i samo oszacowanie kosztów przedsięwzięcia jest nie lada wyzwaniem. Natomiast te same usługi dostępne w Fabricu są oferowane w prostym modelu opisanym powyżej.

Inne wpisy

Rachunek zyskow i strat w Power BI

Narzędzia Business Intelligence

Business Intelligence a Hurtownia Danych - co to takiego i jak są powiązane te dwa pojęcia?

Skontaktuj się z nami

Wybierz dogodny termin bezpłatnej telefonicznej konsultacji

Kliknij tutaj

(kalendarz otwiera się w noym oknie)

lub napisz

biuro@argondata.pl

albo zadzwoń

Tel. 577 276 618