Co to jest Microsoft Fabric? - Power BI

Microsoft Fabric to usługa chmurowa typu SaaS (oprogramowanie jako usługa), która niejako integruje kilka narzędzi do analizy i zarządzania danymi w jednym miejscu. Wśród tych narzędzi znajdują się Data Factory, Synapse Data Warehouse, Synapse Data Engineering, Synapse Data Science, Synapse Real-Time Analytics, Power BI oraz Data Activator. Usługa Microsoft Fabric bazuje na jednym, ujednoliconym, wspólnym dla całej organizacji logicznym jeziorze danych, zwanym OneLake.

Co to jest OneLake?

Przed wejściem na rynek Fabrica, w organizacji mogło być wiele jezior danych, np. oddzielnych dla poszczególnych działów firmy. Wprowadzenie OneLake ma na celu poprawienie współpracy – każda dzierżawa ma teraz dokładnie jedną usługę OneLake. Można o niej myśleć jak o OneDrive dla danych firmowych. Usługa OneLake jest oparta na Azure Data Lake Storage Gen2 (ADLS2) i może przechowywać dowolny typ pliku. Dane ładowane do Fabrica są przechowywane w OneLake w formacie Delta Parquet.

Jakie możliwości daje Microsoft Fabric? Hurtownia Danych? Bezpieczeństwo?

Tak, jak powiedzieliśmy wcześniej, Microsoft Fabric łączy kilka istniejących już, a także nowych narzędzi z obszaru analizy danych, w jednym miejscu. Taka integracja daje kilka korzyści:

  • 1. scentralizowane zarządzanie danymi, a co za tym idzie porządek w środowisku danych
  • 2. łatwy dostęp do danych dla całej organizacji (np. dla różnych działów firmy) i możliwość wykorzystywania stworzonych już wcześniej rozwiązań
  • 3. bezpieczeństwo

Składniki pakietu Microsoft Fabric mogą spełniać podobne funkcje, ale wymagają innych umiejętności, np. hurtownię danych w Fabricu możemy zbudować zarówno w Data Factory, jak i w Synapse Data Engineering. W pierwszym przypadku wymagana będzie znajomość SQL, natomiast w drugim - znajomość Sparka.

Ile kosztuje Microsoft Fabric?

W momencie pisania tego artykułu (listopad 2023), usługa Microsoft Fabric jest oparta o model pay-as-you-go, tzn kupujemy pewną moc obliczeniową, i płacimy za każdą minutę, gdy z niej korzystamy. Co ciekawe, Fabrica możemy włączać i wyłączać, w zależności od potrzeby (czyli jeśli np. nie korzystamy w nocy, to można wyłączyć). Niestety na chwilę obecną nie ma wbudowanej opcji automatyzacji tego procesu.

Opłaty ilustruje poniższa tabelka (ceny różnią się w zależności od regionu Azure, na zdjęciu aktualny cennik dla regionu Europa Północna), łatwo policzyć, że za miesiąc ciągłego korzystania z najsłabszej opcji zapłacimy niecałe 300 dolarów.

Cennik Microsoft Fabric

W ArgonData świadczymy kompleksowe usługi w technologii Microsoft Fabric, zapraszamy do kontaktu.

Inne wpisy

Licencje Power BI - którą wybrać?

Business Intelligence a Hurtownia Danych - co to takiego i jak są powiązane te dwa pojęcia?

Co to jest Power BI?

Raport Power BI działa wolno? Optymalizacja raportów