Power BI to narzędzie do zaawansowanej analizy biznesowej, produkt firmy Microsoft. W Power BI możemy tworzyć interaktywne raporty, w których można umieszczać różne typy wizualizacji takie jak wykresy czy tabelki. Celem jest łatwiejsze dostrzeżenie istotnych informacji, jakie niosą ze sobą dane firmowe, a co za tym idzie, podejmowanie lepszych decyzji biznesowych na podstawie tychże danych.
Power BI pozwala na automatyczne pobieranie danych ze źródeł takich jak pliki Excel, tekstowe, bazy danych, usługi SaaS takie jak np. Salesforce czy Google Analytics, systemy ERP, strony internetowe. Pobrane dane przekształcane są następnie w Power BI we wspomniane już wyżej wizualizacje. Dużą zaletą Power BI jest możliwość ustawienia automatycznego odświeżania danych. Jako przykład może posłużyć nam sprzedaż w firmie. Każdego dnia firma sprzedaje kolejne produkty, dlatego pojawiają się kolejne dane o sprzedaży, które musimy zaimportować do Power BI – możemy skonfigurować Power BI w taki sposób, że z zadaną częstotliwością system „ściągnie” sobie nowe dane, w tym przypadku prawdopodobnie z bazy danych albo systemu ERP, gdzie zapisywane są transakcje.
Analiza danych, w szczególności w dużych firmach, przyspiesza proces podejmowania decyzji. Wyobraźmy sobie firmę z wieloma oddziałami, z których każdy niezależnie zbiera dane o sprzedaży. W tradycyjnym modelu prawdopodobnie istnieje w tej firmie dział controllingu, który z pewną częstotliwością takie dane zbiera, tworzy na ich podstawie raporty w Excelu, które potem lądują na biurku prezesa. Problem w tym przypadku polega na tym, że takie raporty są mocno opóźnione, tzn oparte na danych sprzed kilku dni czy nawet tygodni. Power BI umożliwia „podłączenie” danych z różnych źródeł, w tym przypadku z różnych oddziałów firmy, i generowanie na ich podstawie automatycznych raportów o sprzedaży. Takie raporty przedstawiają sytuację w firmie w czasie zbliżonym do rzeczywistego, a zatem są dużo bardziej wartościowe niż tradycyjne zestawienia z ubiegłego tygodnia czy miesiąca.
Power BI zasadniczo składa się z dwóch komponentów: programu Power BI Desktop, i usługi Power BI Online.
Power BI Desktop to program dostępny z darmową licencją Power BI Free, który użytkownik instaluje na swoim komputerze. W programie tym tworzy się raporty na podstawie danych, które importujemy dzięki przygotowanym przez firmę Microsoft konektorom. Gotowy raport, wraz z zaimportowanymi danymi zapisywany jest w postaci pliku .pbix, który to plik można udostępniać innym osobom, np. mailem, albo na pendrive. Osoba, która chce odczytać taki raport, również musi posiadać zainstalowany program Power BI Desktop.
Drugim elementem ekosystemu Power BI jest usługa Power BI Online, czyli serwis w chmurze dostępny przez przeglądarkę, gdzie dostajemy dodatkowe możliwości podłączania, przechowywania i dzielenia się danymi i gotowymi raportami. W praktyce, w organizacjach z wieloma użytkownikami Power BI, to właśnie usługa Power BI Online jest ośrodkiem systemu, a program Power BI Desktop służy użytkownikom wyłącznie do tworzenia raportów. Raporty stworzone w Power BI Desktop, a następnie udostępnione w Power BI Online, mogą być przeglądane przez innych użytkowników w oknie przeglądarki, tak jak strona internetowa.
Każdy użytkownik Power BI Online musi posiadać licencję, w roku 2023 koszt takiej licencji to $9,99 w wersji Pro i $19,99 w wersji Premium, z zobowiązaniem rocznym. W Argondata polecamy licencję Premium, oferuje ona nieporównywalnie większe możliwości, przy niewielkiej różnicy cenowej.
Rachunek zyskow i strat w Power BI
Narzędzia Business Intelligence
Business Intelligence a Hurtownia Danych - co
to takiego i jak są powiązane te dwa pojęcia?
Co to jest Microsoft Fabric?
Co to jest tabela dat w Power BI i do czego jej potrzebujemy?
Licencje Power BI - którą wybrać?
Raport Power BI działa wolno? Optymalizacja raportów