Raport Power BI działa wolno? Optymalizacja raportów - co możesz poprawić

Jednym z najczęstszych problemów podczas pracy z Power BI jest wolne ładowanie raportów. Jeśli nie stosujemy się do właściwych kroków podczas projektowania naszych raportów, czas ładowania może być frustrująco długi. W tym artykule znajdziesz kilka sposobów, które możesz zastosować, aby przyspieszyć ładowanie raportów w Power BI.

Nie używaj zbyt wielu wizualizacji

Microsoft rekomenduje, aby nie używać więcej niż 8 wizualizacji w raporcie. W Power BI chodzi o pokazanie danych w formie graficznej, ale nie jest to jednoznaczne z zapchaniem raportu nadmierną ilością wykresów czy tabelek. Mniej wizualizacji poprawi czytelność raportu i przyspieszy jego ładowanie.

Używaj wizualizacji certyfikowanych przez Microsoft

Wizualizacje Power BI certyfikowane przez Microsoft są wydajniejsze i ładowane znacznie szybciej niż niestandardowe. Jeśli musisz użyć wizualizacji niestandardowej, sprawdź jej wydajność w analizatorze wydajności.

Sprawdź swój raport w analizatorze wydajności

Na poniższej grafice możesz zobaczyć analizator wydajności w praktyce. Po włączeniu klikamy „Rozpocznij nagrywanie”, a potem „Odśwież wizualizacje”. W okienku poniżej wyświetli się nam lista elementów raportu, a wartości obok, to czas ładowania poszczególnych elementów.

Usuń niepotrzebne powiązania

Gdy dodajemy kolejne elementy do naszego raportu, są one automatycznie powiązane z pozostałymi przez Power BI. Czasami nie jest nam to potrzebne, np. jeśli mamy w raporcie kilka wykresów i klikniemy na słupek na jednym z nich, to niekoniecznie chcemy, aby automatycznie aktualizowały się pozostałe wykresy czy tabelki. Po kliknięciu na dowolną wizualizację, w menu Format przechodzimy do zakładki Edytuj Interakcje, i tam możemy dodawać i usuwać powiązania.

Zoptymalizuj model danych

Model danych i jego architektura znacząco wpływa na szybkość ładowania raportu. Przede wszystkim możesz pozbyć się kolumn, których po prostu nie będziesz używać w raporcie. Druga sprawa to wyodrębnienie tabeli wymiarów. Raport będzie ładował się szybciej, jeśli będziemy mieli oddzielne tabele wymiarów to filtrowania głównej tabeli faktów. Nieoptymalnym rozwiązaniem jest pojedyncza tabela faktów z dużą ilością kolumn, zawsze lepiej jest maksymalnie ograniczyć w niej ilość kolumn.

W ArgonData świadczymy kompleksowe usługi w technologii Microsoft Power BI, zapraszamy do kontaktu.

Inne wpisy

Rachunek zyskow i strat w Power BI

Narzędzia Business Intelligence

Co to jest Power BI?

Licencje Power BI - którą wybrać?

Business Intelligence a Hurtownia Danych - co to takiego i jak są powiązane te dwa pojęcia?

Co to jest Microsoft Fabric?

Co to jest tabela dat w Power BI i do czego jej potrzebujemy?