Jak Wykorzystać Power BI Do Analizy Danych?

Analiza danych daje firmie przewagę konkurencyjną, i to niezależnie od wielkości firmy. Zrozumienie zachowań klientów, identyfikacja problemów w firmie czy racjonalizacja kosztów to tylko niektóre z obszarów, które można poprawić dzięki analityce biznesowej Power BI. W tym artykule przedstawiamy informacje, jak właściwie analizować dane, i w jakich obszarach firmy najlepiej wykorzystać potencjał Power BI.

Dane

Jak analizować dane?

Przed przystąpieniem do analizy należy przede wszystkim ustalić, jaki jest cele analizy, i kto jest jej konsumentem. Analiza danych to proces przebiegający w kilku krokach:

  • 1. Określenie celów analizy
  • 2. Pobranie i transformacja danych
  • 3. Analiza danych i raportowanie
  • 4. Wyciągnięcie wniosków z analizy i podejmowanie decyzji

Power BI umożliwia sprawną realizację procesu analizy. Jest to narzędzie, dzięki któremu dane możemy pobrać z różnych źródeł, a następnie transformować, przygotować do analizy i przedstawić w formie łatwego w odbiorze raportu.

Ekosystem Power BI składa się z kilku części, z których najważniejsze to Power BI Desktop i usługa Power BI Online Service. Power BI Desktop to darmowy program udostępniany przez producenta Power BI, firmę Microsoft, który można zainstalować na komputerze - i w tym programie przygotowuje się raporty. Raporty te są następnie publikowane w usłudze Power BI Online Service, czyli dedykowanej usłudze chmurowej, o której można myśleć jak o miejscu, w którym znajdują się dane i raporty Power BI. Zalety takiej architektury to:

  • 1. Centralizacja danych, a co za tym idzie ich jednolitość (jedno źródło prawdy)
  • 2. Łatwość zarządzania danymi dzięki wspomnianej centralizacji
  • 3. Dostęp do raportów i danych przez internet z każdego miejsca na świecie, na dowolnym urządzeniu (komputer/smartfon/tablet)
  • 4. Łatwość zarządzania uprawnieniami użytkowników, w tym dostępem do danych.
Raport Power BI

W jaki sposób Power BI ułatwia analizę danych?

  • 1. Zestawianie i porównywanie danych pochodzących z różnych źródeł. W praktyce firm często zdarza się, że dane do analizy znajdują się w różnych systemach i formach, np. część w plikach Excel, inna część w systemie ERP, a jeszcze inna w zewnętrznej bazie danych. Power BI umożliwia taką konfigurację, gdzie dane zostaną automatycznie pobrane z wszystkich tych źródeł, a następnie połączone i przygotowane do analizy.
  • 2. Interaktywność. Siłą raportów Power BI jest możliwość umieszczenia w nich przeróżnych filtrów, które pozwalają na analizowanie interesujących nas wycinków danych, dzięki jednemu kliknięciu myszki. W analogicznym raporcie Excelowym trzeba byłoby przeglądać kolejne strony raportu.
  • 3. Możliwość tworzenia zbiorczych dashboardów. W Power BI oprócz raportów można tworzyć dashboardy, które są syntezą wycinków poszczególnych raportów.
  • 4. Alerting. Power BI oferuje także możliwości alertów w przypadku przekroczenia jakiejś wartości danych, np. wysłanie emaila do menedżera w przypadku spadku sprzedaży o zadaną wartość.

W jakich branżach sprawdza się system Business Intelligence w oparciu o Power BI?

Sprzedaż i marketing. W tym obszarze Power BI znajduje zastosowanie przede wszystkim w monitorowaniu marży, wydatków reklamowych i ich efektywności. Można także tworzyć modele predykcyjne, w celu prognozowania przychodów

Finanse. Power BI można wykorzystać do tworzenia dynamicznych sprawozdań finansowych takich jak rachunek zysków i strat, bilans czy rachunek cashflow. Takie dynamiczne sprawozdania znacząco ułatwiają bieżącą kontrolę nad sytuacją finansową firmy.

Produkcja. W tym obszarze działalności firmy Power BI można wykorzystać do monitorowania jakości produktów, wydajności pracy, a także zarządzania materiałami i zapasami.

Logistyka. Power BI można wykorzystać na przykład do monitorowania terminowości dostaw.

Podsumowanie

Power BI jest narzędziem niesłychanie elastycznym i znajduje cały szereg zastosowań w funkcjonowaniu firmy.

Skontaktuj się z nami

Kontakt