Poznaj Business Intelligence

Celem analityki biznesowej, czyli business intelligence jest poprawa funkcjonowania firmy i jej konkurencyjności poprzez umiejętne wykorzystanie danych. Do tego celu potrzebne są oczywiście odpowiednie narzędzia. Umożliwiają one eksplorację danych firmowych i w efekcie odnajdywanie wzorów i zależności, z których potem możemy wyciągnąć wnioski, które z kolei pozwolą nam podejmować lepsze decyzje biznesowe.

Jako przykład może posłużyć nam analiza wydatków reklamowych i sprzedaży. W dużych firmach często mamy do czynienia z tysiącami różnych produktów, które są reklamowane z różną częstotliwością, a dodatkowo zmieniają się ich ceny, występują akcje rabatowe, itd. W takich okolicznościach trudno na pierwszy rzut oka ocenić efektywność reklamy. I tutaj przydają się narzędzia business intelligence. Możemy całkiem sprawnie wygenerować sobie tabelkę, która powie nam, jak przedstawiała się sprzedaż w czasie w relacji do poniesionych w danym okresie wydatków reklamowych, w rozbiciu na poszczególne produkty. Kilkoma kliknięciami myszy możemy porównywać sprzedaż dowolnych produktów w wybranych okresach czasowych. Łatwo sobie wyobrazić, że dzięki takiemu podejściu łatwiej będzie się zorientować, które produkty opłaca się reklamować, a które nie.

Co to jest Power BI?

Na rynku jest dostępnych przynajmniej kilkanaście systemów (narzędzi) business intelligence, ale trzy z nich można uznać za najbardziej popularne: Microsoft Power BI, Qlik i Tableau. Które narzędzie wybrać? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi, wiele zależy od potrzeb danego przedsiębiorstwa, a także posiadanych kompetencji. W Argondata polecamy system Power BI firmy Microsoft, który zdobył w 2023 prestiżowe wyróżnienie lidera w raporcie Gartner Magic Quadrant for Analytics and Business Intelligence Platforms.

Wśród zalet Power BI można wymienić przystępność i intuicyjność interfejsu, dostępność na praktycznie na każdym urządzeniu (komputer/tablet/smartfon itd), niewielkie wymagania systemowe, a także elastyczny system licencyjny.

W Argondata oferujemy pełny zakres usług Power BI, wdrożenia, doradztwo i outsourcing.

Inne wpisy

Co to jest Power BI?

Business Intelligence a Hurtownia Danych - co to takiego i jak są powiązane te dwa pojęcia?

Co to jest Microsoft Fabric?

Co to jest tabela dat w Power BI i do czego jej potrzebujemy?

Licencje Power BI - którą wybrać?

Raport Power BI działa wolno? Optymalizacja raportów